Cedefop tarafından ortaklaşa düzenlenen karma etkinliğe, İzlanda Eğitim ve Öğretim Hizmet Merkezi (ETSC) tarafından ev sahipliği yapıldı ve Sosyal İşler Bakanı ve İşgücü Piyasası Guðmundur Ingi Guðbrandsson tarafından açılış konulmaları ile başladı. Yaşam boyu öğrenmenin önemli bir parçası olan Doğrulama (Validation) ile ilgili deneyimleri, bilgileri, bilgileri, fikirleri ve vizyonları paylaşmak için dünyanın dört bir yanından uzmanlar bir araya geldi.

İzlanda’nın başkenti Reykjavik kentinde gerçekleştirilen etkinliğe katılan Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkan Yardımcımız Sn. Metin KARAMAN başkanlığındaki heyette Mesleki Yeterlilik Uzmanları İmren ONBAŞIOĞLU ve Ekrem YAZICI yer aldı.

4. Doğrulama Bienali'nin sunumları, tartışmaları ve çalıştaylar beş ana tema etrafında yapılandırılan etkinlikte şu başlıkta yapıldı.
• Doğrulama ve çalışma hayatı
• Doğrulama ve eğitim/öğretim
• Doğrulama ve kişisel gelişim
• Doğrulama ve sosyal sürdürülebilirlik
• Doğrulama Alanında Araştırmalar

Ayrıca katılımcılar Brezilya, Kanada, Finlandiya, İzlanda, İrlanda, Latin Amerika, Norveç, İskoçya, İsveç, Tayland ve Türkiye dâhil olmak üzere Avrupa'daki ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki VPL gelişmeleri hakkında bilgi alma fırsatı buldular.

Cedefop İcra Direktörü Jürgen Siebel, karşılama konuşmasında, yaşam boyu öğrenme, yeşil ve dijital geçişler, beceri uyumsuzluğu, çalışanların becerilerinin artırılması ve yeniden vasıflandırılması gibi bazı önemli eğilimler ve öğrenme ve çalışma dünyasının geleceği karşısında doğrulamanın rolü ve önemini vurguladı.

Etkinliğin iki günü boyunca sunulan ve tartışılan temalar arasında, göçmenler ve mülteciler için doğrulama konusunda uygulayıcılar için kılavuzlar ve doğrulama politikaları ile mevcut uygulamalarının entegre edilmesi gibi konular gündeme getirildi. Ayrıca eğitim, işgücü piyasasında verimli geçişler için doğrulama uygulamalarının daha iyi desteklenebileceği bununla birlikte doğrulama ile çalışanların yeniden vasıflandırılması ve becerilerinin artırılmasının daha hızlı sağlanabileceği vurgulandı.

Bienal sonunda başvuru yapan çalışmalar arasından ödül kazanan 4 çalışma da açıklandı.

• Teknolojiyle güçlendirilmiş öğrenme, değerlendirme, Doğrulama öğrenci başarısı için akademik stratejilerin geliştirilmesi – Güney Afrika'dan, sürekli öğrenme sürecinde önceki öğrenmelerin doğrulanmasından geçen öğrencileri desteklemeye odaklanan bir vaka.
• Avusturya'da yabancı yeterliliklerinin tanınması – yurtdışında mesleki yeterlilik kazanmış kişiler için danışma/irtibat noktaları – Avusturya'dan göçmenlerin yurt dışından yeterliliklerinin tanınmasını desteklemeye odaklanan bir vaka.
• Çalışma hayatında VPL – Kamu sektöründe uzmanlaşmış büro memuru – İzlanda'dan, çalışanların yetkinliklerini ortaya çıkarmaya ve onlara değer vermeye odaklanan bir vaka.
• Skillmap – Yapay zeka tabanlı bir çözüm aracılığıyla kapsayıcı ve beceriye dayalı kariyer rehberliğinin sunulmasını destekleyen Hollanda'dan bir vaka.